Zużycie paliwa przez samochód – zaraz obok awaryjności i mocy – jest jednym z najczęściej sprawdzanych przez kierowców parametrów. Praktycznie nigdy auto nie spali tyle, ile w katalogu podaje producent.

Sprawę dodatkowo komplikuje to, że na zużycie paliwa wpływa bardzo wiele czynników – od stylu jazdy, przez wiek auta i stan techniczny silnika, aż po wszelkie inne szczegóły związane z eksploatacją. Od czego konkretnie zależy spalanie samochodu i co możemy zrobić, żeby je zmniejszyć?

Ogólny obraz zużycia paliwa – od czego zależy spalanie samochodu

Silnik benzynowy zużywa różne ilości paliwa w zależności od wielu czynników. Najważniejsza będzie oczywiście pojemność silnika, zaraz obok jego sprawność techniczna oraz osprzętu. Do tego dochodzą jeszcze takie kwestie jak drożność filtrów paliwa, odpowiednie ciśnienie w oponach, jakość paliwa, które tankujemy, a także jakość oleju, który znajduje się w silniku i przekładni. Znaczenie będą miały również nasz styl jazdy i teren, w którym się poruszamy (jak wiadomo – w mieście auta palą najwięcej).

Gdy widzimy, że nasz samochód pali więcej, niż powinien – nie należy panikować. Bardzo często przyczyna jest bowiem banalna: drobne uszkodzenie, zaniedbanie serwisowe lub nieuwaga. Niekiedy powodem może być awaria jakiegoś podzespołu. Zachowajmy jednak spokój i zastanówmy się, z czego może wynikać zwiększone zużycie paliwa.

Samochód pali więcej, niż powinien – dlaczego tak się dzieje?

Powód zwiększonego spalania w wielu przypadkach jest prozaiczny, a mianowicie – aktywne korzystanie z układu klimatyzacji. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, ale odpalona “klima” jest w stanie zwiększyć spalanie wozu nawet o 2 l/100 km. Najbardziej obciążone będą tutaj małe silniki, przeznaczone do miejskiej jazdy – czyli pojemności od 1.0 do 1.4.

Jeśli jednak po wyłączeniu klimatyzacji spalanie nie wróciło do normy – przyczyny należy szukać gdzie indziej. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić, jest ciśnienie w oponach. Jeśli jest bowiem zbyt małe – to tarcie ogumienia o podłoże jest większe. Samochód potrzebuje więc więcej energii, aby się rozpędzić i jechać. To zaś pochłania więcej paliwa – często nawet duże ilości.

Właściciele SUVów jeszcze przed pompowaniem kół powinni dokładnie obejrzeć swój kokpit. Bardzo bowiem prawdopodobne, że mają włączony napęd dwuosiowy (4×4), który powoduje znacznie większe spalanie, niż przełączenie się na jedną oś. Jeśli więc nie jest nam to niezbędne – powinniśmy korzystać z tej drugiej opcji.

Innymi odpowiedziami na pytanie dlaczego samochód pali więcej są dodatkowe obciążenie i zaburzenia aerodynamiki. Jeśli na przykład wozimy bagażnik dachowy lub regularnie wozimy ze sobą dodatkowych kilkaset kilogramów – z całą pewnością spalanie będzie wyższe. Podobnie stanie się w przypadku, gdy aerodynamika samochodu zostanie w jakiś sposób zaburzona, np. w wyniku odkształcenia przedniej części karoserii.

Spalanie samochodu

Zaniedbania serwisowe – czyli od czego najczęściej zależy większe spalanie samochodu

Bardzo często powodem podwyższonego zużycia paliwa jest zaniedbanie serwisowe. Możemy sobie bowiem nie zdawać sprawy z tego, że pominęliśmy jakąś czynność – lub cały czas odkładamy ją “na potem” przez co wydajność jakiegoś układu w aucie znacznie spada. Jakie są najczęstsze zaniedbania serwisowe, jakich się dopuszczamy i których efektem jest większe spalanie?

  • Niedrożny filtr powietrza – szczególnie w przypadku aut eksploatowanych w mieście
  • Opory w silniku, spowodowane przez olej – może on być źle dobrany, za stary albo występować w zbyt małej ilości
  • Zużycie świec zapłonowych – które należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co 60 tys. Km
  • Nieodpowiednia geometria kół – która odpowiada za zwiększenie oporów toczenia podczas jazdy
  • Uszkodzenia układu hamulcowego – szczególnie te, które uniemożliwiają hamulcowi całkowite odbicie po użyciu. Wtedy wywiera on nieustanne tarcie, przez co samochód musi wygenerować większą ilość energii, aby jechać

Aby rozwiązać powyższe problemy, musimy wykonać odpowiednie czynności serwisowe. Dobre wieści są takie, że większość z nich możemy przeprowadzić na własną rękę – bez konieczności wizyty w warsztacie.

Pozostałe przyczyny większego spalania i sposoby na redukcję zużycia paliwa

Jeśli po dogłębnych oględzinach i przeprowadzeniu niezbędnych czynności serwisowych nadal samochód pali więcej, niż powinien – nie ma rady, musimy udać się do warsztatu i przedstawić problem specjaliście. Bardzo bowiem prawdopodobne, że za większe spalanie odpowiada awaria jakiegoś podzespołu i miejmy tylko nadzieję, że niezbyt kosztowna.

Jednak najczęściej samochód spala za dużo, z powodu sposobu jazdy – a więc z winy kierowcy. Szybka i bardzo dynamiczna jazda, może spowodować nawet dwu-krotne zwiększenie spalania paliwa. Doświadczenie wskazuje, że jazda autostradą z prędkością powyżej 130 km/h bardzo mocno wpływa na zwiększenie spalania.

Spalanie samochodu możemy zmniejszyć, poprzez zmianę stylu jazdy na bardziej ekonomiczną. Oznacza to nie obciążanie silnika większymi obrotami – częstsze i szybsze zmienianie biegów oraz w miarę możliwości hamowanie silnikiem. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z ecodrivingiem. Zbyt niskie obroty silnika podczas jazdy wpływają bardzo negatywnie na żywotność samego silnika oraz innych podzespołów tj. koło dwumasowe i skrzynia biegów.