Wakacje to idealny czas na odbywanie długich podróży i odkrywanie nowych miejsc. W wielu przypadkach decydujemy się na wycieczki własnym samochodem, gdyż daje on niezależność i największy komfort podczas pokonywania setek kilometrów. Każdy daleki wyjazd wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, które ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo pasażerów. Nawet, jeśli nasz samochód jest serwisowany regularnie, warto sprawdzić w nim kilka kluczowych elementów, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia usterki w trasie.

Co sprawdzić w aucie przed długą podróżą?

Jeśli samochód podczas pokonywania codziennych, stosunkowo krótkich odcinków do pracy czy sklepu nie powoduje żadnych problemów, nie oznacza to, że jest w pełni sprawny. Niezbędna jest weryfikacja stanu pojazdu przed wybraniem się w dalszą podróż, często z dużym obciążeniem w postaci dużego bagażu i kilku współpasażerów. Kilka elementów możemy sprawdzić samodzielnie, jak na przykład poziom płynów eksploatacyjnych czy światła i wycieraczki. Dobrze jest upewnić się także, na jakich zasadach działa posiadana polisa OC, AC oraz assistance. Podstawowe wyposażenie auta powinno zawierać także kompletną apteczkę, a w niej znajdować się powinny między innymi jednorazowe rękawiczki, maseczka do sztucznego oddychania, folia termiczna, bandaże, opatrunki, opaski elastyczne i uciskowe oraz nożyczki.

Samochód na wakacjach

Kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych

Nawet nowy samochód, który niedawno wyjechał z salonu, dobrze jest sprawdzić przed wyjazdem w daleką podróż. Koniecznie należy zajrzeć pod jego maskę w celu sprawdzenia poziomu i stanu płynów eksploatacyjnych, w tym oleju silnikowego. Jego zużycie zależne jest między innymi od tego, pod jakim obciążeniem pracuje silnik, co oznacza, że może być zupełne inne podczas trasy na autostradzie, a inne jeżdżąc po mieście. 

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego, a także płynu hamulcowego. W przypadku nowych modeli diesli, należy uzupełnić również poziom płynu AdBlue. Jeśli zaobserwujemy ubywanie którejś z tych substancji, konieczne jest odnalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy. 

Sprawdzenie stanu opon

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii na drodze są jest przebita opona. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić wszystkie koła, łącznie z zapasowym. W żadnym z nich nie może brakować powietrza, nie mogą być również sparciałe ani nierównomiernie zużyte. Ciśnienie w oponach powinno być odpowiednio dobrane do obciążenia pojazdu, zaś bieżnik powinien mieć powyżej 1,6 mm wysokości. 

Kontrola układu hamulcowego

Nie tylko poziom i stopień zawodnienia płynu, ale cały układ hamulcowy powinien zostać poddany kontroli przed udaniem się w podróż. Podczas przeglądu powinno się sprawdzić sprawdzić stan klocków hamulcowych, zacisków i przewodów, grubość tarcz i tak zwane cylinderki. Zanieczyszczony układ hamulcowy niesie za sobą większe zużycie paliwa, a niesprawny któryś z jego elementów stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich pasażerów.

Kontrola układu chłodzenia

Chłodzenie silnika również jest bardzo ważnym aspektem w prawidłowym działaniu pojazdu. Kontrola tego układu powinna obejmować sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego, działanie wentylatora i pompy wody. Warto sprawdzić również klimatyzację, która jest niezbędna podczas upałów. Weryfikacji należy poddać szczelność układu oraz stan filtrów.

Kontrola zawieszenia

Sprawne zawieszenie wpływa na utrzymanie właściwego toru jazdy. Podczas jego sprawdzania kontroli powinny zostać poddane osłony silnika, gumowe elementy chroniące zawieszenie, osłony termiczne oraz mocowania układu wydechowego. Po skończonym badaniu kierowca otrzyma jego komputerowy wydruk.

Akumulator

Nie tylko mrozy, ale i upały mogą mieć negatywny wpływ na kondycję akumulatora. Warto ją sprawdzić w dobrym warsztacie, aby kilka dni postoju nie skończyło się brakiem możliwości uruchomienia pojazdu. Podczas lata nieustannie korzystamy z klimatyzacji i z gniazda zapalniczki, podłączając do niego ładowarkę do smartfona, lodówkę turystyczną czy nawigację. Słuchamy również radia i używamy wielu innych urządzeń, które mają istotny wpływ na akumulator – stąd tak ważne jest sprawdzenie jego stanu.

Wycieraczki i światła

Stan wycieraczek i ich działanie z powodzeniem można sprawdzić samodzielnie. Jest to bardzo ważne, gdyż podczas deszczowej pogody jazda z wycieraczkami, które są zużyte, jest niebezpieczna, a do tego po prostu nieprzyjemna. Może nieść za sobą również przykre konsekwencje w postaci zarysowań na szybie.

Sprawne światła w samochodzie to nieodzowny element przygotowań pojazdu do urlopu. Zarówno światła mijania, drogowe, pozycyjne, cofania, awaryjne, kierunkowskazy oraz światła “stop” powinny świecić jasno i być odpowiednio ustawione. Na wszelki wypadek dobrze jest spakować zapasowy komplet żarówek, którego posiadanie w niektórych krajach jest obowiązkowe. Powinno się sprawdzić również stan oświetlenia tablic rejestracyjnych i wnętrza pojazdu oraz działanie klaksonu.